Egyszer szemtanúja voltam, amikor egy lelkes egyedül edző kezdőhöz mentőst kellett hívni, mert öntudatlan állapotba került, verte a víz, dülledt rezzenéstelen szemekkel meredt maga elé, miközben fogta a recepciós kezét és motyorászva kérte, hogy ne hagyjuk magára. Halálfélelme volt, nem tudta mi történik vele. Azután jöttek a mentősök, jobban lett és végül a saját lábán távozott az öltözőbe. A történet így happy enddel záródott, de talán érezni belőle, hogy a vércukorszint nem gyerek játék.
Ahhoz, hogy a vércukor szinted stabil legyen az a minimum, hogy edzés előtt 1.5-2 órával eszel! Ha fogyni szeretnél ettől jobban meg kell erőltetned magadat, mert egy fogyókúrában elengedhetetlen a megfelelő étkezési gyakoriság. Ez azt jelenti, hogy 2-3 óránként enned kell!
Edzés előtt fogyassz lassan felszívódó szénhidrátokat, alacsony zsír és fehérje tartalmú ételeket. A szénhidrátok az edzés elsődleges energiaforrásai, a magas zsír és fehérje bevitel viszont csak nehezíti és mozgás közben felforgatja a gyomrodat. Ha betartod az étkezési gyakoriságot, lehetetlen, hogy alacsony vércukorszinttel érkezz az edzésre. Ha azonban kimaradt néhány étkezés és van még ~2 óra az edzésig, mindenképpen olyan ételt válassz ami nem terheli meg a gyomrodat és lassan felszívódó szénhidrátokban gazdag, mint például a teljes kiőrlésű zabpehely, barna rizs, hajdina, köles vagy árpa kevés hússal, salátával. Ha nagyon elrontottad a táplálkozásodat és már csak 0.5-1 óra van az edzésedig jöhetnek a gyors megoldások.
Végül de nem utolsó sorban, ha “übertotálgáz” volt a kajád aznap és mégis nekiállsz edzeni, majd később hányinger és szédülés kerülget, gyorsan vegyél egy csokit, szőlőcukrot,vagy sportitalt a terem büféjében nehogy rosszabbodjon az állapotod, bár remélem, hogy a cikk elolvasása után az éhgyomorra edzés már nem is opció a számodra. 🙂
Likeold Facebook oldalamat és csatlakozz a bátor nők fogyókúrás közösségéhez!
Edzés után a szervezet regenerálásáé a főszerep. Ilyenkor fogyaszthatsz gyorsabban felszívódó szénhidrátokat is, magas fehérje tartalmú ételekkel kombinálva (pl. túróturmix mézzel, hal rizzsel és salátával, omlett). A szénhidrát az izmok glikogén raktárait tölti fel, a fehérje pedig az izom építésében vesz részt. Ne vidd túlzásba se a fehérje, se a szénhidrát bevitelt. Fehérjéből max. 30 grammot, szénhidrátból ~20 grammot fogyassz, közvetlenül edzés után.
Szeretnél lefogyni? Akkor szeretettel várlak duci tornámon! Részletekért kattints ide: duci torna személyi edzés
Fontosnak tartom kiemelni, amit már egy korábbi cikkemben is írtam, hogy edzésnapokon az étkezések időzítése körül forog minden. A legbutább dolog, ha például az esti edzésed után azért nem eszel, mert délben sütiztél, vagy korábban degeszre etted magad és ezért lelkiismeret furdalásod van. Ne az edzést büntesd emiatt! Azért kell egy fogyókúrában különösen odafigyelni a helyes és minőségi étkezésre, mert edzés előtt és után mindenképpen enni kell és mindezt úgy, hogy kalória deficitben maradj a nap végére. Ezért (is) nem fér bele, az üres és értéktelen kalóriákból származó plusz energia.
Ha kimarad az edzés utáni étkezésed, a szervezet nem lesz képes megfelelően regenerálódni, az optimális edzéshatás elmarad, hosszútávon pedig még az immunrendszeredet is legyengíti. Ez utóbbi annak köszönhető, hogy az edzésnek katabolikus (leépítő) hatása van a szervezetre nézve. A tested a regenerálódás időszakában, az edzést követően fejlődik. Ha nincs miből fejlődni, illetve nem elég a regeneráció időtartama (például elégtelen az alvásidőd) a szervezet nem lesz képes fejlődni. Ne ilyenkor akarj tehát koplalni! 🙂
Csatlakozz Dani fogyókúrás közösségéhez, ahol további érdekes tartalom vár Rád! 😉
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: