Azoknak a hölgyeknek akik szoktak edzőterembe járni nem szokatlan látvány a januári hónapban a kardiógépek előtti sorban állás. Van egy jó hírem a sor végén állóknak: az erősítő részlegen még van szabad hely. 🙂
Következzen a súlyzós edzés 17 pozitív tulajdonsága:
1. Több kalóriát égetsz
Kutatások kimutatták, hogy a nehéz súlyzós edzést követően akár több mint egy napon át plusz kalóriákat égetsz el. Ez a fokozott edzés utáni oxigén felhasználás (EPOC: Excess Post- exercise Oxygen Consumption) következtében alakul így, amely magasabb mint az aerob edzések után mért szint.
2. Csökkenti a hát- és derékfájdalmakat
Ellentétben a futással,a helyesen végzett ellenállásos edzés hatásosan erősíti a hátizmokat. Ugyan futás során is dolgoznak a törzs izmai, de a folyamatos, egyirányú terhelés és ütődés hatására a már sérült porckorongok állapota tovább romolhat. Minél intenzívebb a futás, annál nagyobb a gerincet érő terhelés. A helyesen végzett ellenállásos edzés képes megelőzni vagy megszüntetni gerinc fájdalmakat.
3. Csökkenti a sérülés veszélyt
A helyesen végzett súlyzós edzés erősíti az ízületeidet, ami csökkenti a sérülésveszélyt.
4. Csökkenti a cellulitiszt
Fölösleges a cellulitisz krémek és pakolások alkalmazása, ezek csak ideiglenes megoldásokat kínálnak. A súlyzós edzés kardió edzéssel kombinálva viszont tartósan csökkenti a cellulitiszt.
5. Növeli a libidód
Az ellenállásos edzés megemeli a tesztoszteron szintet. Ez a hormon nem csak a férfiak szervezetében fordul elő, így emelkedése a női szexuális vágyat is növeli.
6. Csökkenti a szívbetegségek kialakulását
Mivel a súlyzós edzés megfelelő diétával csökkenti a testzsírszázalékot, a kisebb testsúly kevésbé terheli meg a szív és érrendszert.
7. Gyorsítja az anyagcserédet
Minél nagyobb az izomtömeged annál gyorsabb lesz az anyagcseréd. Ez persze nem jelenti azt, hogy hatalmasra fogsz nőni. Nem is tudnál, hiszen a természet gátat szab az abnormális növekedésnek. Ne azokból a képekből indulj ki, ahol szteroid használó nők ijesztgetik a férfiakat. 🙂
8. Tónusosabbá tesz
A súlyzós edzés növeli– vagy fogyókúra esetén segít megőrizni– az izomtömegedet ezáltal feszesebbé és arányosabbá tesz.
9. Csökkenti az éhségérzetet
A súlyzós edzés csökkenti az éhségérzetet stimuláló ghrelin hormon szintjét. Ez nem elhanyagolható szempont egy fogyókúrában.
10. Javítja a kardiógyakorlatok eredményességét
Az erősebb és kiegyensúlyozottabb ízületek növelik a különböző kardiógyakorlatok során mért teljesítményt. Ha futó- vagy kerékpár- esetleg úszóversenyre készülsz, szükséged lesz az erősítő gyakorlatokra.
11. A diabétesz rizikóját csökkenti
A súlyzós edzés a 2-es típusú diabétesz kialakulását is csökkenti. Ez azzal magyarázható, hogy súlyzós edzés során a test glükózt használ fel, csökkentve annak a vérben való mennyiségét.
Csatlakozz Dani online fogyókúrás közösségéhez, ahol együtt könnyebben megy a fogyás!
12. Fejleszti az egyensúlyérzékedet
Számos erősítő gyakorlat van jótékony hatással az egyensúlyérzékedre. Sajnos az emberek keveset foglalkoznak ezzel a területtel pedig nem csak a sportteljesítmény javításához, de a sérülések megelőzése szempontjából is elengedhetetlenül fontos. Ráadásul a hétköznapi életben (tömegközlekedési eszközökön utazva, mozgólépcsőn vagy egyszerűen csak a csúszós padlón lépkedve) is rengeteg balesettől mentesülhetnénk, ha jó lenne az egyensúlyunk.
13. Hatásos eszköz csontritkulás ellen
Mára már bizonyított, hogy az ellenállásos edzés hatékonyan erősíti a csontokat és veszi fel a harcot a csontritkulás (oszteoporózis) ellen. A menopauzát követően a csonttömeg csökkenése felgyorsul ezért a csontritkulás ellen a legjobb védekezés a megelőzés! Jelenleg Magyarországon ez több mint fél millió nőt érint!
14. Csökkenti a koleszterin szintet
Kutatások szerint már heti 3 alkalommal 8 héten át végzet súlyzós edzés szignifikánsan növelte a HDL (“jó” koleszterin) és csökkentette az LDL (“rossz”) koleszterin szintet.
15. Csökkenti a vérnyomást
Egy 12 hetes tanulmány szerint a közepes intenzitású súlyzós edzés képes csökkenteni mind a szisztolés mind pedig a diasztolés nyomást.
16. Javítja a testkompozíciót
Ellentétben az egyoldalú kardiózással, a jól felépített súlyzós edzés az egész testképre pozitív hatással van. Nem lesz lapos a feneked, gyenge és formátlan a hátsó combod, a mellkasod beesett és görnyedt a hátad.
+1 Nem kell sorban állnod ;P
Végezetül pedig nem kell percekig nézned, hogyan és meddig izzad még a kardiógépen a sorstársad, mert Te már tudod, hogy talán érdemesebb lenne néha súlyzós edzést is végezned. 😉
Csatlakozz Dani online fogyókúrás közösségéhez, ahol együtt könnyebben megy a fogyás!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: