Mielőtt még elkövetnéd te is azt a hibát, hogy fejest ugrasz az életmódváltás üres medencéjébe, leírom neked mik is az alapvető előkészületek.
Ízület vizsgálat: Rengeteg sérülés elkerülhető lenne, ha sportolni vágyó delikvens egy alapos szűrési programon menne/mehetne keresztül mielőtt végleg felhagy a passzív életvitellel és aktívkodni kezd. Az ízületi asszimmetriák gyakran egészen észrevétlenek. Nem járnak sem fájdalommal,sem komoly mozgáskorlátozottsággal ezért hajlamosak vagyunk úgy tekinteni magunkra mintha éppen most pottyantunk volna ki anyánk méhéből. Sajnos azonban ahogy telnek az évek, egyre nagyobb a valószínűsége ezen asszimmetriák jelenlétének (hogy a kopásokat már ne is említsem). A probléma abban áll, hogy az elmozdult ízületrészeket terhelés éri és nem a számára kedvező irányból. Ha ehhez még társulnak a helytelenül kivitelezett és/vagy túlzásba vitt gyakorlatok, a sérülés borítékolható.
Az általam tapasztalt leggyakoribb rizikófaktorok:
Lúdtalp
Térdkopások, porcleválások
Csípődeformitás
Ágyéki, háti, nyaki gerincszakasz gyengesége és torzulása
Vállízület asszimmetriája
További veszélyforrások:
Magas vérnyomás (különösen a gyógyszeres kezelés alatt álló)
Alacsony vérnyomás
Alacsony vércukor szint
Kórosan feszes, vagy hajlékony ízületek
Látjuk, hogy számos veszélyforrás leselkedik a sportolókra, ami indokolttá tenné az alapos szűrést illetve a folyamatos edzői felügyeletet. Tapasztalataim szerint ezek legnagyobb gátja- a sportoló anyagi forrásain túl- a közegészégügyben dolgozók jelentős túlterheltsége. Több esetben is halottam már olyat, hogy valakire furcsán nézett az orvos mert úgy kereste meg,hogy “nem volt elég rossz állapotban”. Valamiért Magyarországon ahelyett, hogy a prevencióba invesztálnánk-ami hosszú távon olcsóbb lenne az államnak-,már meglévő betegségeket kezelünk.
Az én javaslatom a következő:
Vizsgáltasd meg magad a háziorvosoddal. (Igenis tudd, hogy mennyi a vérnyomásod, van-e gerincferdülésed mielőtt sportolni kezdesz.)
Keress egy hozzáértő, prevenciós szemléletű edzőt.
Ha indokolt, a javaslatára menj el magánorvoshoz vagy szakrendelőbe.
Válassz megfelelő cipőt!
Érdemes olyan helyen vásárolnod, ahol van számítógépes talpvizsgálat és hozzáértő személyzet is segít. Alapjáraton megkülönböztetünk szupináló, pronáló és semleges bokaízületet. Egy jó cipő figyelembe veszi, hogy melyik csoportba tartozol. Amennyiben nem stabilizál megfelelően az később térd, csípő de akár még gerinc problémákat is okozhat.
Ha hasznosnak találtad a cikkem Like-old a Facebook oldalamat további érdekességekért.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: